Ръчната хартия е един вид уникат. Създава се, чрез ръчна обработка на употребявана вече, ненужна никому, офис хартия. Освен, че вдъхва нов живот на вече непотребната хартия, ръчната хартия има множество приложения като:
- покани – за рожден ден, сватби или други по вид мероприятия.
- визитки – оригинална и уникална по своята същност, такава визитка несъмнено ще направи добро и най-важното, запомнящо се първо впечатление за своя притежател
- поздравителни картички – това в повечето случаи е личен жест, жест на внимание и уважение. Една ръчно изработена картичка ще донесе огромна радост на своя получател и увереност, че е ценен и важен за вас.
- пано – направено с вкус, въображение и голяма доза любов би предало завършеност в интериора на всеки дом, офис, заведение и пр.
- фотоалбуми и каквото фантазията реши.
Много и разнообразни неща биха могли да се направят от ръчна хартия. Нужно е само въображение и онази тайна съставка, която придава неповторим привкус на всяко нещо към което се прибави, а именно – любов.
- книги
- Вестник (Ако искате сивкав цвят хартия)
- Списания
- картонена кутия от яйца
- Стари карти (за по-тежки хартия)
- Тоалетна хартия
- Хартиени торби
- непотребни листа от ученическа тетрадка
- и др.
- Гъба
- мрежа
- рамка на която да опънем мрежата (стара рамка от картина може да се използва също) за да получим сито
- Съд, който да е достатъчно голям и дълбок да можем да потопим ситото (пластмасов басейна / вана)
- Blender / кухненски робот или пасатор (за разбиване на хартиената маса)
- памучен плат
- нишесте
1. Изберете парче хартия, което желаете да рециклирате. Можете дори да смесвате различните видове и цветове. По този начин ще създадете своя собствена, уникалена хартия.
3. Следващата стъпка е да се направи калъп. Върху дървена рамка се опъва хубаво мрежа. Закрепете я здраво с помощта на телбод. Вътре се излива сместа. Може да използвате и така нар. сито. Тогава вместо да излеете сместа, трябва да я загребете от съда, в който сте изсипали пулпата (хартиената каша). Това са двата начина за направата на листче от ръчна хартия.
4. Напълнете басейна до половината с вода. Добавяте хартиената маса. По това до колко гъста е пулпата ще се определя и плътността на хартиеното листче. Разбъркайте хубаво.
5. Сега е времето да се добави нишесте или желатин. Това не е задължително, но ако хартията ще се използва за писане, нишестето помага за предотвратяване мастилата да накиснат хартиени влакна и да се разлеят, а желатина я прави по-жилава, лъскава и не толкова пореста. Разбърквате 2 супени лъжици нишесте в течност и прибавяте към хартиената маса (пулпа). Желатина го прибавете след като сте го приготвили по начина указан на опаковката.
6. Потапяте калъпа във сместа. Изчаквате за момент да се успокои и след това бавно повдигате нагоре. Изчакайте, докато водата се оттече/ отцеди от новия лист хартия. Ако хартията е много дебела, премахнете някои целулоза от ваната. Ако е твърде тънка, добавете още целулоза и сместа се разбърква отново. Аз направих своя калъп от една стара касетка за ягоди.
7. След като се отцеди хубаво, внимателно обърнете матрицата върху памучния плат. Използвайте гъба, за да попиете останалото к-во вода в листчето. Изстискайте излишната вода от гъбата обратно в пластмасовата ваничка.
Рекламата в блога е забранена със закон! Особено на Била! Требе да плащат кеш с куфарче 😉
🙂